Previous Next

Dan nestalih općine Ilijaš: I nakon 30 godina porodice pitaju „Gdje je?“

Kao i svaki deveti juni, i ove godine Udruženje porodica nestalih općine Ilijaš pitaju isto pitaje „GDJE JE?“. Njihova borba traje 30 godina da saznaju gdje su njihovi sinovi, očevi, majke i kćerke. Pitaju za one koji godinama unazad nemaju svoj lik, a sve više im se gubi i ime i prezime. Odavanjem počasti, polaganjem cvijeća, te prigodnim programom na centralnom spomen obilježju u Ilijašu obilježen je Dan nestalih općine Ilijaš. Prisutni su prva linija od zaborava, te nada da neće dozvoliti da se imena i prezimena 46 nestalih sugrađana Ilijaša zaboravi.

Najprepoznatljivije lice ove borbe je gospođa Zekija Avdibegović, predsjednica Udruženja porodica nestalih općine Ilijaš. Ona još uvijek vodi svoju borbu žustro i nijemo i još uvijek nakon 30 godina traga za svojim nestalim mužem i sinom.

"Danas obilježavamo 30 godina naše tuge, boli i iščekivanja. Tražimo 46 naših sugrađana, među kojima su nažalost moj sin i muž. Pokušavamo skrenti pažnju javnosti i kako bismo napokon došli do istine i kako bi si nestali u BiH bili identifikovani. Znamo da su negdje ubijeni i sakriveni i oni nikada ne mogu umanjiti zlo koje su učinili 1995. godine. Danas u BiH ima preko 7.000 nestalih osoba, iako je 75% pronađeno, međutim nama to ne znači ništa, ako nismo našli svoje najmilije. Također, apelovala bih na porodice koje su svoje najmilije ukopali bez DNK analize, da daju krv na analizu jer je to jedan mali doprinos kako bi tijela koja leže u kosturnicama pronašla svoje ime i prezime i da porodice nađu smiraj", poručila je Avdibegović.

Prisutnima se obratio načelnika Općine Ilijaš Akif Fazlić dugogodišnji saborac na putu za istinu i pravdu.

"Danas je još jedna godišnjica kada kontatujemo da je 46 osoba sa područja općine Ilijaš nestalo. U protekloj godini nismo uspjeli pronaći niti jednu nestalu osobu i to je porazno za cjelokupno drušvo i institucije koje se bave ovim pitanjem. Zaista moramo učiniti sve i dati maksimum da pronađemo naše nestale dok su njihovi najbliži još uvijek živi kako bi znali gdje im je mezar i da se taj civlizacijski dio i duševna potreba zadovolje. Očito da će to još uvijek teško napredovati. Obilježavjući ovaj dan iskazujemo spremnost da se borimo i da su podrška i svijest o ovome važnom pitanju sve izraženiji", rekao je načelnik Fazlić.

Udruženje porodica nestalih općine Ilijaš raspisalo je konkurs za najbolji literarni rad učenika osnovih škola sa područja općine Ilijaš na temu „Govorite, šutnja je bol duše“. Durić Fatima iz OŠ „Podlugovi“, Čutura Nedžmina iz OŠ“ Hašim Spahić“ i Matoruga Merima iz OŠ „Stari Ilijaš“ pročitale su svoje radove, te dobile zahvalnice i nagrade koje im je uručila Zekija Avdibegović. Također, nagrade su dobile Iman i Una Masnopita za realizaciju ovog projekta. Nakon završetka pograma delegacije su položile cvijeće, te svi prisutni krenuli u protesnu šetnju gradom. Zatim su se prisutni uputiti na brdo Žerovanj iznad Ljubnića gdje je 1996. godine pronađena masovna grobnica sa 32 nestale osobe. Večeras iza akšam namaza bit će proučen tevhid svim šehidima i nestalim osobama iz općine Ilijaš.

Image

Adresa

Ul. 126. Ilijaške brigade, br. 16
71 380 ILIJAŠ

ID BROJ: 4200621930005
Depozitni račun
RAIFFEISEN BANKA : 1610000091470429

 ISO 9001:2015

Kontakt informacije

Tel:  +387 33 58 06 20
Fax: +387 33 40 05 05
Mail: info@ilijas.ba