Home Vijesti Tradicionalni Vaskršnji koncert održan uz grupu Legende u Ilijašu
Tradicionalni Vaskršnji koncert održan uz grupu Legende u Ilijašu PDF Ispis Email
Autor Adha Masnopita   
Srijeda, 19 Tra 2017 10:30
VasKoncertTradicionalni Vaskršnji koncert koji organizuje ilijaška Parohija, u saradnji sa općinom Ilijaš, Ministarstvom za izbjegla i raseljena lica FBiH, općinama Istočno Novo Sarajevo, Istočna Ilidža te Draganom Ostojićem ispred pekare ”Zlatno zrno”, sinoć je upriličen u Kulturno-sportskom centru Ilijaš. Pored predstavnika Ministarstva za izbjegla i raseljena lica FBiH, koncertu su prisustvovali i općinski načelnik Akif Fazlić, očevi resornih parohija, i mnoge druge zvanice iz religijskog kora. Za kulturno-zabavni program pobrinula se grupa ”Legende” iz Beograda, koja iza sebe ima preko hiljadu održanih koncerata širom svijeta, a goste je počastila svojim hitovima ”Ne veruj”, ”Četrdesete” i mnogim drugim. Prisutnim gostima na početku se obratio sveštenik Božidar Tanović, paroh ilijaški koji se zahvalio svim koji su omogućili održavanje koncerta, istakavši da je odlika Vaskrsa ljudstvo, te kako biti i ostati čovjek.
 
Vaskršnji praznici su dani kada proslavljamo rađanje novog života, kada se slavi pobjeda života nad smrću, kada je Gospod iz svoje svekolike ljubavi žrtvovao sam sebe, dobrovoljno stradao na krstu kako bi ljudima darivao carstvo nebesko i život vječni. Kao što se sam Gospod iz ljubavi žrtvovao, tako je i naša dužnost i obaveza, kako bi bili ljudi, moramo da širimo ljubav i da živimo u ljubavi, jer je ljubav ta koja je pokretač i osnova života. To je ono što uistinu čini čovjeka čovjekom, što ga ispunjava i to je odlika ljudstva. Mi smo na ovaj način željeli da sa svim građanima Ilijaša, kako pravoslavnim, tako i svim drugim pripadnicima vjeroispovjesti i konfesija proslavimo vaskrsenje našeg Isusa Krista. Večeras nastupa grupa ”Legende” iz Beograda. Ovaj koncert smo organizovali u saradnji sa općinom Ilijaš, Ministarstvom za izbjegla i raseljena lica FBiH, općinama Istočno Novo Sarajevo, Istočna Ilidža te našim prijateljem Draganom Ostojićem ispred pekare ”Zlatno zrno”. Zahvaljujem se svima koji su pomogli da se ovaj projekat realizuje, kao i svim dobrim ljudima koji ljubav nose u sebi”, poručio je Sveštenik Božidar Tanović, paroh ilijaški.
 
Tradicionalni suorganizator Vaskršnjeg koncerta je i općina Ilijaš. Načelnik Akif Fazlić, prisustvovao je koncertu poslavši tako poruku mira i suživota koji mlade generacije trebaju da naslijede i njeguju. Također je naglasio i najbitniju ulogu, onu paroha ilijaškog koji je svojim dolaskom pokrenuo niz aktivnosti za stanovnike sprke nacionalnosti u našoj općini.
 
Ovo je treća godina kako organizujemo Vaskršnji koncert u Ilijašu, postavili smo jednu tradiciju, te zaista želimo i na ovaj način da gradimo nešto što jeste budućnost i Ilijaša i Bosne i Hercegovine. Želimo da izgrađujemo na civilizacijskim osnovama naše društvo, a to je jedna vrsta poruke sa ovog koncerta. Ja prije svega želim istaći najbitniju ulogu, a to je uloga našeg paroha ilijaškog Božidara Tanovića, koji je svojim dolaskom pokrenuo niz aktivnosti koje su vezane sa stanovništvo srpske nacionalnosti, gdje smo kroz projekte i obnove za crkve, došli na jedan nivo kulturnih događaja. Mi nemamo organizirano prosvjetno društvo u Ilijašu, ali ipak pravim aktivnostima uspjevamo na jedan poseban način da privučemo, ne samo građane pravoslavne vjeroispovijesti, nego da napravimo jedan koncert koji prije svega treba da nosi poruku da živimo toliko blizu jedni uz druge, da nas život upućuje na saradnju između nas i da saradnja treba da doprinese prosperitetu svih nas, a prije svega mladim generacijama”, istakao je općinski načelnik.
 
Ministarstvo za izbjegla i raseljena lica FBiH, također je pomoglo pri organizaciji Vaskršnjeg koncerta, želeći taki podstaći održiv povratak stanovnika srpske nacionalnosti. Zdravko Beljo, pomoćnik Federalnog ministra za izbjegle i raseljene osobe FBiH, naglasio je kako mu je velika čast prisustvovati koncertu, te kako je ovaj koncert jedan putokaz gdje i na koji način pomoći kulturna dešavanja u smislu povratka ljudi i života dostojna čovjeka.
 
VaskKoncert2Mi smo i ove, kao i protekle godine jedni od suorganizatora, a na ovaj način želimo da podstaknemo i održivi povratak u Ilijaš, Vareš i Brezu, prije svega Srba. Meni je osobno čast i zadovoljstvo prisustvovati jednom ovakvom koncertu, prenijeti poruku svim ovim ljudima da još uvijek ima šanse i prostora za povratak, kako bi se svi vratili na svoje i da mogu živjeti život dostojan čovjeka. Ovaj koncert je zaista dobra prigoda da se uputi jedan takva poruka, a našem Ministarstvu je ovo jedan putokaz, da pomognemo ne samo ovo danas nego i na bilo koji drugi način”, kazao je Zdravko Beljo, pomoćnik Federalnog ministra za izbjegle i raseljene osobe FBiH.
 
Kompozitor i tekstopisac, te vođa grupe ”Legende” Zoran Dašić kazao je kako ovo prvi nastup u Ilijašu za njih, a Vaskršnji koncert je idealna prilika za njegovanje tradicije i širenje ljubavi.
 
”Ovdje se osjećamo odlično, ovo je jedno od rijetkih mjesta na kojem nismo ranije bili. Naša želja je da nas što više ljudi čuje, i uživa u lijepom pjevanju. Na televiziji su svi najbolji, dok se uživo vidi ko vrijedi. Povod je zaista lijep, ovaj Vaskršnji koncert predstavlja njegovanje tradicije svaki novi čovjek kojeg upoznamo nama je drag, a naša publika pričinjava nam veliko zadovoljstvo”, naglasio je Zoran Dašić, vođa grupe ”Legende”.
 
Besjedu ljubavi održao je dekan Pravoslavnog bogoslovnog fakulteta iz Beograda dr. Predrag Puzović koji se prisutnima obratio prigodnim govorom u kojem je poslao poruku mira, istakao važnost obilježavanja Vaskrsa rekavši kako se Gospod žrtvovao za sve ljude, te kako se čovjek priprema za vječnost i u toj pripremi mora da ostane u vjeri s Bogom.
 
OPĆINA ILIJAŠ
Strategija razvoja
Vizija razvoja
Vodić kroz općinu
Konkursi/Oglasi/Pozivi
Općinsko vijeće
Budžet
Javne nabavke
Plan kapitalnih investicija
Postavite pitanje
Uprava Općine Ilijaš
Mjesne zajednice
Projekat LIFE

E-REGISTAR
administrativnih postupaka

 

 

Na osnovu člana 7. Odluke o dodjeli u zakup poslovnih prostorija u vlasništvu Općine Ilijaš (Službene novine Kantona Sarajevo br.10/18) Općinski načelnik objavljuje:
 
 
 

Informacija
o Kreditno Garantnom Fondu Serda

e-uprava
INFO

ADRESA:
126. Ilijaške brigade, br.6
71 380 Ilijaš

TELEFON:
+387 33 58 06 20

E-MAIL:
info@ilijas.ba

RADNO VRIJEME
07:45 - 16:15

RAD SA STRANKAMA:
08:00 - 16:00


 

Sve informacije o Vašim zahtjevima možete dobiti na Info Desk-u (Info Pultu) Općine Ilijaš.

Na Info Desk-u ćete dobiti detaljna upustva, vodiće za ostvarivanje Vaših zahtjeva, kao i tipske obrasce zahtjeva.

Info Desk se nalazi na ulazu u glavnu zgradu Općine Ilijaš.

Više informacija na:
Telefon: +387 33 58 06 20
E-mail: info@ilijas.ba

 

 

Program rada OV Ilijaš

pdfsmall
 Program rada Općinskog vijeća Ilijaš za 2018.godinu

Budžet Općine Ilijaš 2018
.

URBANISTIČKO-TEHNIČKI USLOVI ZA POTREBE RASPISIVANJA JAVNOG POZIVA U SVRHU DODJELE GRAĐEVINSKOG ZEMLJIŠTA ZA IZGRADNJU INDIVIDUALNIH STAMBENIH OBJEKTA NA LOKALITETU NOVO NASELJE "ALIĆA GAJ" 

Skica

Poster

BROJAČ POSJETA
'
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDanas1045
mod_vvisit_counterJuče1844
mod_vvisit_counterOva sedmica1045
mod_vvisit_counterOvaj mjesec34675