Jedan u nizu događaja u sklopu obilježavanja Dana općine Ilijaš i Dana nezavisnosti Bosne i Hercegovine bio je večerašnji svečani prijem doktoranata koji su stipendisti Općine Ilijaš.
Načelnik Općine Ilijaš Amar Dovadžija je ugostio ilijaške doktore nauka, ali i one koji su u procesu III ciklusa studija. Na prijemu su bili prisutni i predsjedavajući Općinskog vijeća Ilijaš Anel Bumbulović, sekretarka općinskog organa uprave Adha Masnopita, pomoćnica načelnika u Službi za društvene djelatnosti i poslove mjesnih zajednica Sanja Zagorac-Jozić, pomoćnica načelnika u Službi Općinskog vijeća i načelnika Ilda Kahriman i komandant 126. Ilijaške brigade Enes Durak. U ulozi moderatorice našla se Enisa Mešetović stručna savjetnica za obrazovanje, pitanje mladih i NVO Općine Ilijaš.
„Ovo je momenat kada slavimo vas – mlade ljude koji su izabrali najteži, ali i najvrijedniji put – put nauke, istraživanja i neprestanog usavršavanja. Vi ste ponos Ilijaša i svjetionici budućnosti naše zajednice“, istakao je na početku prijema načelnik Dovadžija, te dodao: „Postati doktor nauka nije samo akademsko postignuće. To je dokaz upornosti, radoznalosti i želje za napretkom. To je spremnost da se preuzme odgovornost za društvo, da se postavljaju pitanja i traže odgovori koji mogu promijeniti svijet. Općina Ilijaš to prepoznaje. Zato smo s ponosom podržali 14 studenata doktorskih studija, znajući da ulažemo u ljude koji će sutra biti lideri, inovatori i pokretači promjena. Posebno želim čestitati onima koji su već doktorirali. Vi ste pokazali da se trud isplati, da prepreke postoje samo da bi bile savladane i da je znanje najmoćnije oružje koje čovjek može posjedovati. Neka vaša dostignuća budu inspiracija onima koji tek koračaju ovim putem“, zaključio je načelnik.
Jedna od onih koja je bila stipendista Općine ilijaš pri stjecanju zvanja doktor lingvističkih nauka je naša sugrađanka Merisa Đido, koja je istaknula da je pohvalno što živimo u općini u kojoj postoji sluh za podsticanje bavljenja naukom.
„Doktorirala sam proteklog ljeta, stipendiju sam dobila godinu i po dana ranije. Kao što znate u ovoj zemlji ništa nije besplatno, a pogotovo doktorski studij, tako da je meni finansijska pomoć Općine Ilijaš itekako pomogla. Nažalost, živimo u društvu u kojem nauka i nije baš najpopularnija, ali ovaj prijem, kao i stipendije Općine pokazuju da je korist našeg znanja i zvanja prepoznata, i da vrijedi kako za nas same tako i za našu društvenu zajednicu! Iskoristila bih priliku da se još jedanput zahvalim nečelniku i Općini Ilijaš“, zaključila je Đido.