Povodom obilježavanja 25. novembra, Dana državnosti Bosne i Hercegovine, u kino sali JU “KSC i Radio Ilijaš“ održana je svečana akademija, koja je okupila brojne građane i građanke, predstavnike vlasti, javnog, političkog i kulturnog života općine Ilijaš.
Akademija je otvorena intoniranjem državne himne. Potom je publika imala priliku poslušati monolog Jusufa Hodžića, učenika SŠC "Nedžad Ibrišimović".
Načelnik Općine Ilijaš Amar Dovadžija je istakao, kako je izuzetno ponosan da se u Ilijašu dostojanstveno obilježava Dan državnosti Bosne i Hercegovine, te kako je svečana akademija prilika da slavimo našu kulturu, vrijednosti i bogatstvo, ali i da se prisjetimo važnih događaja iz prošlosti naše domovine, koji su postavili temelje za BiH kakvu i danas imamo i želimo sačuvati i dodao: "Građani i građanke Ilijaša i naša domovina Bosna i Hercegovina zaslužuju da na dostojanstven način obilježimo ovaj praznik. Na današanji dan prije 81 godinu obnovljena je državnost naše domovine, a u odbrambeno-oslobodilačkom ratu od 1992 do 1995. godine sačuvana. Potrudili smo se da svi sadržaji u Ilijašu budu posvečeni današnjem prazniku."
Ženski hor “Preporod“ Ilijaš i solistikinje Iman Bašić i Sihama Fazlić, uz pratnju orkestra, izvele su numeru “S one strane Plive“.
Gost na akademiji bio je dr.sc. Amir Kliko sa Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava, koji je govorio na temu “Obnova bosanskohercegovačke državnosti i odbrana njene nezavinsoti“.
"Za današnji datum, rekao bih, da je najvažniji u historiji BiH, jer je na taj dan obnovljena njena državnost, koja nekoliko stotina godina nije postojala. Kažem obnovljena zato što je BiH postojala kao nezavisna država i u srednjem vijeku, negdje do kraja druge polovice 15. stoljeća. Naglašavam da je ovo najvažniji datum u historiji BiH jer za njega vezujemo i Dan nezavisnosti BiH. Ono što se desilo 25. novembra 1943. godine u Mrkonjić Gradu i sa odlukama koje su tamo donesene krenula je obnova državnosti BiH, ali i izgradnja njene državnosti i posebnosti u tadašnjoj SFR Jugoslaviji. Ustavno-pravni poredak koji je slijedio odluke AVNOJ-a i ZAVNOBIH-a, iako je to bila centralna država, republikama je davao vrlo visok stepen samostalnosti. Naročito Ustav iz 1974. godine, koji je definisao Jugoslaviju kao savez Republika, a Republike definisao kao države sa pravom na samoopredjeljenje. Zahvaljujući tome i odlukama Badinterove komisije krajem 1991. godine desila se i nezavisnost BiH", rekao je dr.sc. Klico.
Na samom kraju akademije grupa B Kulturno-umjetničkog društva Ilijaš počastila je goste izvedbom "Muslimanske igre iz okoline Sarajeva“.
Nakon završetka svečane akademije obilježavanje Dana državnosti BiH nastavljeno je premijernim prikazivanjem dokumentarnog filma “Breza i Ilijaš zajedno na linijama odbrane“.