Općinski načelnik Akif Fazlić prisustvovao je Manifestaciji sjećanja na 19. juli - „ Misoča 92.-DANI POBJEDE“, koja se realizuje u organizaciji MZ Misoča, Odreda „Tale“, MIZ Sarajevo-Džemat Misoča, a uz podršku Općine Ilijaš.
Program obilježavanja počeo je tevhidom šehidima, umrlim borcima i civilnim žrtvama rata Misoče i misočkog ratišta, džuma namazom i hutbom glavnog imama MIZ Sarajevo dr. Abdulgafara ef. Velića. U toku dana položeno je cvijeće i odata počast šehidima i poginulim borcima na spomen obilježjima i mezarlucima u Sarajevu, Brezi i Ilijašu, kao i u haremu džamije u Misoči. Program je nastavljen poslije akšam namaza na stadionu Mahir Pušina-Dinko.
Na samom početku prisutnima se, u ime organizatora, obratio imam džamije Misoča Dženan ef. Mahmutović. Ašere je na početku proučio mladi hafiz Madžid Aganhodžić.
Načelnik Općine Ilijaš Akif Fazlić uvijek naglašava značaj Misoče i misočkog ratišta i njihovu hrabrost, odlučnost i snagu.
"Heroji Misoče zaslužuju da svake godine obilježavamo ovaj dan. Nažalost, jedan dio tih heroja dali su život za Misoču i odbranu države BiH. Mi danas imamo zato slobodnu domovinu Bosnu i hercegovinu i priliku da je dalje gradimo. Poruka iz Misoče je da je pobjeda put ka našem uspjehu, ne samo u klasičnom smislu da smo nekoga nadvladali, nego da pobjeđujemo prepreke, rješavamo probleme. Takav način djelovanja je obaveza svih nas, svih patriota, stanovnika BiH , da gradimo puno bolju, sigurniju, perspektivniju, ako Bog da, nikad više ugroženu, našu državu i domovinu Bosnu i Hercegovinu", istakao je načelnik Fazlić.
O važnosti odbrane Misoče i herojstvu boraca ovom prilikom govorio je Mirsad Mališa Omanović, nosilac priznanja Zlatna policijska značka, učesnik na svim ratištima u BiH osim enklava Srebrenica, Žepa i Goražde. "Ovaj datum, 19. juli za mene i sve borce ilijaškog kraja, pa i Breze i Visokog je značajan jer su borci vidjeli da jedan mali čovjek sa jednom malom zoljom može zaustaviti jedan tenk od 36 tona i nakon toga je narastao moral da se nijedan borac nije bojao tog tenka, a svi znamo jačinu tenkovske jedinice nekadašnje JNA. Ovaj događaj pokazuje kako se mali čovjek suprotstavio i pobjedio veliku silu. Misočani pokazuju da cijene svoje heroje. Ovo je za mene sveto tlo natopljeno krvlju šehida i dolazat ću ovdje dok sam živ", poručio je Omanović.
O važnosti njegovanja kulture pamćenja i prenošenju prave istine, velikom amanetu kojeg su mlađim generacijama ostavili hrabri šehidi i borci govorio je u ime Organizacionog odbora Manifestacije Salko Matoruga. "Ovo je 32. godišnjica otkad obilježavamo 19. juli, dan kada je ovdje zarobljen prvi tenk u srednjoj Bosni. Nisam učesnik rata jer sam imao 13 godina, ali na ovom sebilju upisano je 37 imena šehida Misoče, a ukupno 73 šehida misočkog ratišta što me obavezuje da taj dan nikad ne zaboravim. Ja u organizaciji ove Manifestacije učestvujem već 30 godina i posljednjih nekoliko godina primjetili smo da interes, posebno mladih, opada i to nismo mogli dozvoliti zato smo se u prethodne četiri godine, kao i ove, potrudili da upriličimo sadržajan program kako bismo ispunili našu obavezu, ispunili amanet i naše heroje zauvijek sačuvali od zaborava", kazao je Matoruga.
Prigodno predavanje održao je magistar Muhamed ef. Velić, a u programu su nastupili Hor Preporod Ilijaš, Mustafa Isaković, Madžid Aganhodžić, dok je kroz program prisutne vodila Enisa Mešetović.