Tekst i fotografije : Enisa Mešetović
U okviru obilježavanja 19. jula-Bitke za Misoču, te u sklopu programa Manifestacije kulture, sporta i trgovine “Ilijaški dani“ 2015., Udruženje “Patriotska liga 91.“ Ilijaš organizovala je Izložbu ratnih fotografija i promociju knjige “Monografija općine Ilijaš 1955.-1995.“
Ratna priča kroz fotografije
Izložba ratnih fotografija prikazana je kroz 830 fotografija raspoređenih na 18 panoa, koji čine foto priču o životu ilijašana tokom agresije na BiH te je prikazan život boraca i ratni put 126. Ilijaške brdske brigade ali i rad civilinih struktura vlasti, koje su tada radile na izmještenoj lokaciji u Ilijašu. „Ove fotografije su svojevrsni dokument i dugo vremena ih nije bilo nigdje. Ono što je veliki apsurd, jeste činjenica da smo slike morali kupovati od drugih ljudi da bismo ih danas mogli predstaviti, prije svega, onim ljudima koji se nalaze na njima“, kazao je Semir Spahić autor izložbe i urednik izdanja Monografije općine Ilijaš 1955.-1995.
Projekat prikupljanja i obrade fotografija trajao je nekoliko mjeseci, budući da se radilo o veoma osjetljivim materijalima. Pored toga, kako ističe Šerif ef. Ćatić, dodatni problem predstavljala je činjenica da Udruženje “Patriotska liga 91“ Ilijaš nema svoje prostorije za rad. „Na ovim fotografijama možete vidjeti jednu historiju naše brigade i radi se o jedinstvenim ratnih fortografijama sa rova i linije, za koje nam je trebalo dugo vremena da, prije svega objedinimo a zatim i prebacimo sa VHS snimaka. Iako nemamo svoje prostorije, uspjeli smo objedniti sve fotografije i veoma smo ponosni. Također, u budućnosti planiramo uraditi film o ratnom putu 126. Ilijaške brigade“, rekao je Ćatić.
Patriotizam kao imperativ – Promocija Monografije općine Ilijaš 1955.-1995.
Da bi živjeli, opstali i da nam se ne bi ponovilo zlo, u centru naše pažnje uvijek mora biti patriotizam prema državi Bosni i Hercegovini. Upravo ova misao bila je vodilja Udruženja “Patriotska liga 91“ Ilijaš kada su odlučili realizovati projekat izdavanja Monografije općine Ilijaš 1955.-1995. O nastanku Monografije, te njenoj važnosti na promociji govorili su Semir Spahić urednik izdanja, Merima Kadrić-Osmanović autor Monografije i urednik Biltena, prof. dr. Enver Kazaz te Vejsil Šehić predsjednik UO Udruženja “Patriotska liga 91“ Ilijaš.
„Ovo je prvi dokument ovakve vrste urađen u Ilijašu u proteklih dvadeset godina. Važnost ove monografije je u tome što je ovo ratna istina. Dakle, ništa nije naknadno pisano, članci su izvorni, autentični i pisani su u vrijeme kada su padale granate i kad su naši sugrađani i prijatelji ginuli. Bilo je to vrijeme velikih ratnih uspjeha ali i neuspjeha. Vjerujem, da će vremenom, vrijednost ovog dokumenta-knjige biti sve veća“, kazao je Semir Spahić.
Prisutim gostima obratio se i Vejsil Šehić predsjednik UO Udruženja boraca “Patriotska liga 91“ Ilijaš, koji je govorio o ratnim dešavanjima u Ilijašu tokom 1992. godine ali i činjenici da su ilijaški borci i građani sačuvali svoje dostojanstvo i ponos u najtežnim situacijama: „Ideja o izdavanju ovakve vrste Monografije stara je najmanje deset godine i evo uspjeli smo objediniti sve podatke i danas prisustvujemo promociji knjige. Naš cilj bio je, prije svega, objaviti ovu knjigu radi nas-boraca, a zatim da ova Monografija ostane generacijama koje tek dolaze, kako bi čitali te izvukli pouku iz naših priča. Veoma je važno istaknuti da iz ratnih biltena ništa nije brisano, te da se u ovoj Monografiji ne može naći niti jedna ružna riječ ni o kome, što govori o našoj veličini i dostojanstvu i tokom najtežih dana za našu općinu.“
Recenzent Monografije bio je prof. dr. Enver Kazaz, koji je u svom obraćanju posebnu pažnju posvetio važnosti očuvanja identiteta te očuvanju istine kroz kolektivno pamćenje: “Mene je ova Monografija obradovala iz dva razloga. Prvi je, da je u njoj sistematizirana povijest Ilijaškog prostora od srednjovijekovlja do danas. Onda se tu otkriva nešto što se može nazvati civilizacijskom dubinom ovog prostora, koje ide od kulturno-povijesnog identiteta do demografskog. Drugi dio, sastavljen je od ratnih biltena. Ovaj dio je izuzetno važan jer su na jednom mjestu objedinjeni svi podaci, koji prikazuju istinu i činjenice tokom ratnih dešavanja u Ilijašu. Pamćenje pripada svima. Kolektivno pamćenje je biblioteka u kojoj se gradi identitet. Bosna i Hercegovina je zemlja nezavršenog rata. U zemlji nezavršenog rata, onaj ko se odrekne pamćenja taj se odrekao identiteta. Onaj ko se odrekne identiteta izgubit će ono za šta su ginuli ljudi.“
Autorica Monografije i urednica Biletna Merima Kadrić-Osmanović iskazala je veliko zadovoljstvo zbog uspješne realizacije ovog projekta, te se nada da će Monografija naći svoj put do svakog stanovnika općine Ilijaš: „Ovo je zaista bio jedan osjetljiv posao, i kroz knjigu je prikazana Monografija Ilijaša nastala 1995. godine, dok su Bilteni pisani od 1992. do 1994. godine. Nadam se da će ova Monografija opravdati svoju funkciju te da ćemo, prije svega, sačuvati sjećanje na ratna dešavanja i našu prošlost. Kroz biltene je zabilježeno mnogo teških trenutaka i sudbina ilijaških boraca i građana te njihovih porodica. Veoma sam ponosna na ovo izdanje, jer je ovo prilika da naši sugrađani imaju sve podatke na jednom mjestu, a pogotovo mladi ljudi.“
Iz Udruženja “Patriotska liga 91“ Ilijaš upućuju iskrenu zahvalnost svima onima koji su na bilo koji način doprinijeli realizaciji ovog veoma značajnog projekta, a posebno Općinskom načelniku Akifu Fazliću, koji je obezbjedio finansijska sredstva te Savezu Patriotske lige Kantona Sarajevo.
Svi posjetioci dobili su besplatan primjerak Monografije. Izložba ratnih fotografija trajat će u periodu od 19. do 26. jula u fitnes sali Sportske dvorane Ilijaš u terminu od 10:00 do 22:00 sati. Više fotografija pogledajte na našoj facebook stranici “ILIJAŠKI DANI”.