Vlada Japana dodijelila je 314.787 eura (više od 615.000 KM) za projekt podrške aktivnostima deminiranja u Ilijašu i Busovači, a u Ambasadi Japana u Sarajevu održana je ceremonija potpisivanja ugovora.
Potpisivanju ugovora prisustvovao je pomoćnik načelnika u Službi za civilnu zaštitu Općine Ilijaš Zdravko Barić koji je izrazio zadovoljstvo ovom donacijom, koja će svakako doprinijeti rješavanju dugogodišnjeg problema zagađenosti minama.
–Ovim sporazumom Općina Ilijaš je dobila tri projekta koja će finansirati Vlada Japana, ATF i Vlada SAD-a. Radi se o površini od 110 hiljada kvadratnih metara, cijena se kreće oko jedne marke po kvadratnom metru. Jedan je projekat deminiranja, a dva projekta odnose se na tehničko izviđanje na lokacijama Lepa Luka-Srednje, zaseok Milavac i lokacija na Krivajevićima-Krivajevići 5. Slijedi raspisivanje ugovora za izvođače radova, nadamo se da će projekti biti realizirani u sljedećih pola godine. Ovo je veoma značajna donacija, znate da je općina Ilijaš imala liniju od 50 kilometara linije razgraničenja između Armije BiH i Vojske RS-a i da imamo 25 kilometara kvadratnih sumnjive površine te da su potrebna ogromna sredstva za čišćenje koja Općina Ilijaš bez donacija ne može obezbjediti, kazao je Barić za Radio Ilijaš.
Barić na kraju dodaje da će ova godina biti uspješna što se tiče projekata deminiranja na području Ilijaša jer se očekuju projekti koje će finansirati Njemačka Ambasada, kao i pomoć Vlade SAD-a.
Implementacijom ovog projekta ukupno 295.638 kvadratnih metara zagađenih minama bit će oslobođeno putem metoda deminiranja i tehničkog izviđanja te predato lokalnom stanovništvu na korištenje. Sve to doprinijet će poboljšanju životnih uslova, poljoprivrede, javne bezbjednosti i ostalih privrednih aktivnosti u obje općine. Projekt sufinansira Ambasada SAD-a u BiH sa 18.000 eura.
Japan je na bilateralnom nivou jedan od najvećih donatora u BiH. Unutar GAGP-a, pomoć Japana u BiH je dostigla više od 17 miliona eura ili oko 35 miliona KM u proteklih 20 godina, koja pokriva vitalne sektore kao što su primarna zdravstvena zaštita, obrazovanje, deminiranje, vodosnabdijevanje, poljoprivreda, zaštita okoliša, infrastruktura, kultura i sl.