Obavještavaju se vlasnici građevina izgrađenih bez odobrenja za građenje i građevina privremenog karaktera na području općine Ilijaš da je Skupština Kantona Sarajevo donjela Odluku o legalizaciji građevina izgrađenih bez odobrenja za građenje i građevina privremenog karaktera.
Predmet legalizacije mogu biti ;
- građevina ili njen dio izgrađen bez odobrenja za građenje
u kojoj su do dana stupanja na snagu Odluke izvedeni građevinski i instalaterski radovi u cijelini ili je završen dio građevine,koji se može samostalno koristiti,
- građevine u čijoj je izgradnji odstupljeno od odobrenja za građenje, odnosno građevina čiji vlasnik posjeduje odobrenje za građenje, a protekao je rok za izmjenu odobrenja utvrđen članom 105. Zakona o prostornom uređenju (tri godine od dana pravosnažnosti odobrenja za gradnju),
- građevine izgrađene od 1992.godine ,koje nisu uslovne za stanovanje-korištenje zbog oštećenja izazvanih ratnim dejstvima;
- građevine upisane u zemljišne knjige,koje su dograđene i nadzidane bez odobrenja za gradnju,
- dugi izvedeni radovi u prostoru bez odobrenja za građenje iznad ili ispod površine tla kojima se mijenjaju postojeći uslovi korišćenja tog prostora,
- bespravno izgrađena kuća za odmor izgrađena od tvdog materijala (zidani elementi,drvene oblovine ili prefabrikovani elementi, van zone gradskog građevinskog zemljišta,
- privremena građevina izgrađena na osnovu izdatog pravosnažnog odobrenja za gradenje, donijetog na osnovu čl. 129. Zakona o prostornom uređenju („Sl. List SR BIH „ br. 9/87,23/88,24/89,10/90,14/90,15/90 I 14/91.)
Zahtjev za legalizaciju može podnijeti:
- graditelj bespravno izgrađene građevine,
- vlasnik bespravno izgrađene građevine,ukoliko on nije graditelj, a vlasništvo dokazuje kupoprodajnimugovorom na koji je plačen porez na promet nekretninama.
- lice koje je nekretninu steklo na drugi zakonom propisan način.
Pod legalizacijom se podrazumjeva donošenje rješenja o naknadnoj urbonističkoj saglasnosti, naknadnom odobrenju za građenje i naknadnoj upotrerebnoj dozvoli.
Uz zahtjev za naknadu za urbanističku saglasnost prilaže se:
- kopija katastarskog plana sa naznačenom kulturom i klasom zemljišta-šalter br.4,
- zemljišno knjižni izvadak – Općinski sud Breza( Visoko ) ili Sarajevo.
- ažurna geodetska podloga,sa ucrtanom građevinom na istoj, izrađena od strane ovlašćene organizacije ( za uže gradsko područje ),
- idejno rješenje (za područja gdje je donesen Regulacioni plan ) izrađeno od strane stručnog lica arhitektonskog ili građevinskog smjera, sa najmanje 4 (četiri) fotografije sa datumom.
- tlocrt objekta ( u dva primjerka ) izrađen od strane stručnog lica (arhitekta-građevinac ) izuzev ako ne postoji obaveza dostavljanja idejnog rješenja.
- geomehanički nalaz o stabilnosti i nosivosti tla gdje je to potrebno, a utvrđuje se nakon izvršenig uviđaja u postupku.
Uz zahtjev za naknadno odobrenje za građenje prilaže se:
- Kopija pravosnažnog rješenja o urbanističkoj saglasnosti,
- Izvod iz katastra za pripadajuću građevinsku parcelu
- Dokaz o regulisanju troškovima utvrđenim u naknadnoj urbanističkoj saglasnosti (akt ministarstva za boračka pitanja o preuzimanju obaveze izmirenja iste za kategorije iz Zakona o dopunskim pravima boraca-branitelja BiH ( „Sl.novine Kantona Sarajevo br.2/02,28/03,15/05 i 22/05),
- Dokaz o pravu vlasništva ili pravu korišćenja zemljišta radi građenja , odnosno pravu građenja,
- Projekat izvedenog stanja objekta, urađen na nivou glavnog projekta,uključujući radove koje treba izvesti,
- Izvještaj o geomehaničkim i inžinjersko-geološkim karakteristikama tla ukoliko je propisano u rješenju o urbanističkoj saglasnosti,
- Saglasnosti pribavljene na projektnu dokumentaciju.
Legalizacija građevina ne može se vršiti za građevine koje su izgrađene:
- U zonama posebne namjene.
- Na rezervisanim površinama.
- U zonama zaštitnih područja, I i II zaštitne zone izvorišta vode za piće.
- U zonama saobračajne i energetske infrastrukture,u pojasevima definisanim Urbanističkim planom grada Sarajeva za period 1986 do 2015 godine ili regulacionim planom.
- U zonama vodne infrastrukture.
- U zonama rudnog polja i eksploatacije.
- U zonama sporta rekreacije i zaštitnog zelenila.
- Na komunalnim građevinama.
- U zonama klizišta.
- Na poljoprivrednom zemljištu od I do IV bonitetske kategorije, a čiji stepen prostorno planski dokument.
- Kuće za odmor ne mogu se legalizovati ukoliko su izgrađene u slijedećim zonama;
- U I i II vodozaštitnoj zoni.
- U zonama klizišta i
- U zaštitnim koridorima saobračajne i komunalne infrastrukture definisanim Prostornim planom Kantona Sarajevo za period 2003 – 2023 godina.
- Privremene građevine mogu dobiti status građevina stalnog karaktera ukoliko ispunjavaju uslove propsane odlukom na isti način kao i bespravno izgrađene građevine.
- Privremene građevine koje se ne mogu legalizovati, a imaju pravosnažna odobrenja zagrađenje mogu se zadžati do privođenja zemljišta krajnjoj namjeni, kada se moraju ukloniti. Vlasnici ovih građevina imaju pravo na naknadu u vrijednosti građevinkih radova i instalacija, prema izdatom odobrenju za građenje, a na osnovu procjene sudskog vještaka, angažovanog od strane općine u momentu privođenja zemljišta krajnjoj namjeni. Do privođenja zemljišta krajnjoj namjeni, a na zahtjev vlasnika građevine Nadležni organ donosi rješenje o njenom zadržavanju za svaku kalendarsku godinu.
U postupku legalizacije, a prije donošenja naknadnog rješenja za građenje, vlasnik građevine plaća općini slijedeće naknade:
- Za dodijeljeno zemljište ( u koliko je građevina izgrađena na državnom zemlljištu ),
- Naknada za pogodnost lokacije – rentu prema Odluci o građevinskom zemljištu koja za područje Ilijaša iznosi zavisno od zone – lokacije :
- III zona 38,47 KM/m2 korisne površine objekta,
- IV zona 28,85 KM/m2 korisne površine objekta,
- V zone 19,23 KM/m2 korisne površine objekta,
- VI zona 9,61 KM/m2 korisne površine objekta,
- Naknadu za promjenu namjene zemljišta,ukoliko se radi o poljoprivrednom zemljištu prema Zakonu o poljoprivrednom zemljištu.
- Posebnu naknadu utvrđenu odlukom.
Posebne naknade ne plaća vlasnik stambenog, poslovnog i proizvodnog prostora za korisnu površinu do 100 m2, odnosno do 200 m2 za podnosioca zahtjeva, koji spadaju u kategoriju iz član 1.Zakona o dopunskim pravima boraca-branitelja BIH (Sl. Novine Kantona Sarajevo br. 2/02,28/03,15/05 i 22/05).
Za građevine i dijelove građevina (bespravno nadzidane i dograđene) čija je korisna površina veća od 100 m2, odnosno 200 m2, plaća se posebna naknada za svaki naredni m2 korisne površine na slijedeći način:
- I zona 100 KM/m2
- II zona 80 KM/m2
- III zona 50 KM/m2
- IV zona 30 KM/m2
- V zona 20 KM/m2
- VI zona 10 KM/m2.
Za bespravno izgrađene kuće za odmor plaća se posebna naknada u iznosu :
- do 50 m2 neto korisne površine iznosi od 1000,00 KM,
- preko 50 m2 neto korisne površine za svaki dodatni kvadratni metar plača se po 30 KM.
Nadležna služba za inspekcijske poslove donijet će rješenje o rušenju bespravno izgrađene građevine ukoliko :
- Ovlašćeno lice ne podnese zahtjev za donošenje naknadnog rješenja u propisanom roku.
- Zahtjev bude odbijen ili odbačen, a protiv njega nije uložena žalba ili pokrenut upravni spor, odnosno kada po istom budu iskorištena sva redovna pravna sredstva.
Rok za podnošenje zatjeva za izdavanje naknadne urbanističke saglasnosti je 31.12.2008.godine.